Co powinieneś wiedzieć o kwarantannie.

3. Plakat Koronawirus.jpg

3._Plakat_Kwarantanna.jpg

niesprawny palnik

Strażacy apelują poprzez kampanię: "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" o instalowanie urządzeń wykrywających tlenek węgla.

Źródłem tlenku węgla są piece gazowe, piece opalane węglem lub drewnem, piecyki łazienkowe, piece kaflowe, kominki, gazowe ogrzewacze pomieszczeń , a także silniki spalinowe.

Tlenek węgla (CZAD) powstaje w wyniku spalania materiałów palnych, w tym paliw. Przy spalaniu prawidłowym jego zawartość w gazach spalinowych wynosi ok. 1%, natomiast przy spalaniu niepełnym (nieprawidłowym) może sięgnąć nawet 30%. Spalanie niepełne ma miejsce wtedy, gdy procesowi towarzyszy za mało tlenu.

Za niedostateczny dopływ powietrza odpowiadać może niekorzystna pogoda, która cofa gazy spalinowe (brak ciągu kominowego), szczelne okna, niechęć do wietrzenia pomieszczeń, zasłanianie kratek wentylacyjnych, ale również zaniedbania ludzkie w aspekcie użytkowania, konserwacji i remontów w budynkach.

W przypadku zaistnienia powyższych niesprawności czy zamierzonego działania człowieka, którego efektem jest zmniejszenie  tlenu, najszybciej reagują zawsze te organy ludzkie, które najbardziej tlenu potrzebują, czyli w pierwszej kolejności mózg. Objawy zatrucia u każdego przebiegają tak samo. Zaczyna się od bólu głowy, zawroty głowy, potem dochodzi metaliczny smak w ustach, mdłości, wymioty, aż do utraty przytomności.
Okazuje się, że zatrucie czadem grozi nie tylko właścicielom domów z piecem. Odnotowujemy również przypadki, że gaz przenika do sąsiednich mieszkań poprzez przewody wentylacyjne. Dlatego strażacy co roku apelują o instalowanie czujek CZADU posiadających odpowiednie certyfikaty.

Domowy czujnik czadu monitoruje stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu, a kiedy przekroczony zostanie dopuszczalny poziom, włącza się optyczna i akustyczna sygnalizacja alarmowa co skutecznie ostrzega przed nadchodzącym niebezpieczeństwem zatrucia, a czasem nawet śmiercią.

Przypominamy również  – o tym, żeby sprawdzać instalacje, pilnować przeglądów technicznych, zapewniać dopływ świeżego powietrza i swobodny odpływ spalin z urządzeń grzewczych.

Opracowanie: mł. kpt. Damian Mackiewicz

Fot: pixabay.com

Te_objawy_moga_swiadczyc_o_obecnosci_tlenku_wegla
czad_oszukuje_zmysły

Drugi nabór Plakat

Szkoła główna Służby Pożarniczej ogłasza drugi nabór w postępowaniu rekrutacyjnym na prowadzone studia w roku akademickim 2020/2021.

Informacja o rodzajach studiów oraz terminy rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych etapów rekrutacji zawarte są na stronie uczelni.

1

W dniu 2 września Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Tomasz Komoszyński w obecności zastępcy st. bryg. Adama Jastrzębskiego wizytował Komendę Powiatową PSP w Działdowie. Wizyta wiązała się również z powołaniem na stanowisko Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Działdowie st. kpt. Dariusza Jankowskiego, pełniącego dotychczas służbę w Komendzie Powiatowej PSP w Nidzicy na stanowisku dowódcy JRG. Wręczenie aktu powołania odbyło się podczas zorganizowanej uroczystej zbiórki. W trakcie spotkania wręczono również Odznaki Zasłużony dla Ochrony przeciwpożarowej nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dla funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej PSP w Działdowie i jednego z Komendantów Gminnych z terenu powiatu. Jednemu z funkcjonariuszy wręczono też dyplom Komendanta Głównego za szczególne zaangażowanie w prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych. W spotkaniu uczestniczył Starosta Działdowski Pan Paweł Cieśliński.

Opracowanie: bryg. Leszek Góralski

Zdjęcia: Archiwum KP PSP Działdowo

1
2
3
4
5
6
9
13
14

powiat 2

Szanowni mieszkańcy powiatu działdowskiego!

Powiat działdowski przystąpił do porozumienia z powiatami: szczycieńskim, nidzickim i piskim w sprawie utworzenia Obszaru Funkcjonalnego Południowe Mazury. Głównym celem powstania tego obszaru jest pozyskanie dodatkowego dofinansowania do różnego typu inwestycji z puli środków Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027 wydzielonych dla województwa warmińsko – mazurskiego.

W związku z powyższym podjęliśmy wspólnie z sąsiednimi powiatami działania zmierzające do opracowania ponadlokalnej Strategii Rozwoju Obszaru Funkcjonalnego Południowe Mazury. Jednym z kluczowych narzędzi do opracowania strategii odpowiadającej na potrzeby mieszkańców powiatów jest ankieta, która ma na celu określenie wspólnych dla naszych powiatów kierunków działań inwestycyjnych i kierunków rozwoju społeczno – gospodarczego.

Wypełnienie ankiety zajmie Państwu około 5-10 minut. Wystarczy kliknąć link  i rozpocząć wypełnianie, a po zakończeniu pole– WYŚLIJ.

Z góry serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i współpracę.

Starosta Działdowski

Paweł Cieśliński