lampki w dłoni

Aby święta Bożego Narodzenia były bezpieczne - warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach doboru, montowania i użytkowania światełek.

Pożary ozdób, iluminacji, choinek, rozprzestrzenią się bardzo szybko, poniżej znajdą Państwo kilka rad aby Święta Bożego Narodzenia były bezpieczne.

• Wybierz choinkę, materiały dekoracyjne, lampki, świeczki wyprodukowana z materiałów atestowanych.
  • Upewnij się, że choinka ubrana w ozdoby i lampki  jest w odległości bezpiecznej, min. 1 m od powierzchni gorących takich jak: kominki, świece, lampy oświetleniowe.
  • Upewnij się że choinka nie blokuje wyjścia z pokoju czy też domu.
  • Jeżeli jest to choinka naturalna zapewnij stały dostęp do wody. Codziennie sprawdzaj czy Twoja choinka ma wodę!
  • Używaj lampek choinkowych, które posiadają certyfikat CE, pamiętaj niektóre lampki są przeznaczone tylko na zewnątrz a niektóre tylko do użytku wewnątrz pomieszczeń.
  • Nie używaj lampek choinkowych z uszkodzonym obwodem, lub spalonymi żarówkami.
  • Zawsze wyłączaj lampki na choince zanim wyjdziesz z domu lub położysz się spać.
  • Obsługą urządzeń elektrycznych, świateł rozwieszanych na elementach budynków oraz wszelkiego rodzaju iluminacji, mogą zajmować się tylko i wyłącznie osoby dorosłe.

Pamiętajmy, że zdecydowana większość choinek, ozdób, wyprodukowana jest z tworzyw sztucznych, które  palą się zdecydowanie szybciej i gwałtowniej niż produkty naturalne zawierające wodę. Średniej wielkości sztuczne drzewko już po 20 sekundach płonie żywym ogniem, grożąc podpaleniem pozostałych przedmiotów w pomieszczeniu (mebli, firan). Płomieniom towarzyszy wydzielanie się skrajnie szkodliwych produktów spalania między innymi tlenku węgla (czadu). Dlatego nie wolno zostawiać zapalonych lampek na choince, szczególnie gdy wychodzimy z domu. W przypadku pojawienia się ognia, ważna jest jak najszybsza reakcja. Przede wszystkim odłączyć należy zasilanie w energię elektryczną, następnie można użyć całej gamy podręcznych środków gaśniczych, których posiadanie w naszych domach szczerze rekomendujemy.

Opracowanie: mł. kpt. Damian Mackiewicz - oficer prasowy KP PSP w Działdowie.

Fot. freepik